• P1014170.JPG
  • P1014177.JPG
  • P1018108.JPG
  • P1018103.JPG

Audimas Lietuvoje turi senas tradicijas. Patys ankstyviausi, Lietuvos kapinynuose rasti audinių fragmentai, datuojami II–IV a. To meto audiniai buvo austi iš vietinės žaliavos: vilnonių ir lininių verpalų. Be audimo staklių anksčiau neapsieidavo nė vienas ūkis. Šiais laikais, kai automatizuotos audimo staklės greitai ir kokybiškai gali išausti įmantriausią audinį, atrodytų, rankinės audimo staklės turėtų telikti muziejiniais eksponatais, senovės reliktais. Tačiau taip nėra, o audimo staklės šiomis dienomis,  išgyvena atgimimą. Dažnai jos apsigyvena tradicinių amatų centruose, mokyklose, ar yra naudojamos tautodailininkų. Kompiuterizuotomis staklėmis išaustas audinys praranda autentiškumą ir gyvą dvasią. Rankomis austi audiniai dažnai naudojami tautiniams rūbams siūti. Smagu, kad šiuo metu atgyja paprotys austiniais kilimėliais, drobiniais rankšluosčiais, užuolaidomis, lovatiesėmis puošti namus.

Mūsų progimnazijos trečiokai turėjo galimybę susipažinti su audimo amatu dailės ir technologijų pamokose. Išklausę socialinės pedagogės Linos Zaveckienės pasakojimo apie audimą, mokiniai kibo į audimo amato pradžiamokslį. Vieniems sekėsi lengviau, kitiems sunkiau, tačiau visi susidomėję bandė perprasti audimo techniką. Klasės mokytoja Vilija Možeikienė, pati greitai perpratusi, kaip reikia austi, mielai  pagelbėjo mokiniams. Iš pažiūros atrodytų nesudėtingas užsiėmimas, bet kruopštus, reikalaujantis  kantrybės bei dėmesio sutelkimo. Žvilgtelėjus į praeitį galime įsivaizduoti, kokią kantrybę buvo išsiugdę mūsų senolės bei senoliai. Juk jie turėjo iš savo rankdarbių sukrauti sau nemažus kraičius. Moterys žiemos metu ausdavo, vyrai drožinėdavo, krepšius pindavo ir įvairius darbus dirbdavo... Visai kitokie rūpesčiai nei šių dienų lietuvaičio.  Buvo kitoks tempas, kitokia ramybė lydėjo žmogaus kasdienybę. Ar nevertėtų kartais stabtelėti ir pamąstyti apie mūsų senolių sukauptą patirtį ir  pasisemti iš jos gyvos išminties.

Mokytoja Vilija Možeikienė ir socialinė pedagogė Lina Zaveckienė

Data : 2018 Rugsėjis 03

DABAR NARŠO

Dabar svetainėje vienas svečias ir narių nėra