• P1018113.JPG
  • P1014177.JPG
  • P1018112.JPG
  • P1018108.JPG

popieriusJau nuo seniausių laikų žmonės gamindavo popierių, jį tobulino, gražino, kol šis savo plonumu, baltumu ir kitomis savybėmis priartėjo prie dabartinio popieriaus. Popieriaus gaminimas pradėtas Senovės Egipte iš papiruso. O rankų darbo popieriaus tėvyne tituluojama Kinija. Gamindami popierių senovės žmonės tenkino savo poreikį perduoti informaciją, palikti mažytę savo dalelę ateities kartoms. Popierius – tai daugiakomponentė sistema, sudaryta iš specialiai apdirbtų augalinių plaišelių, kurie yra glaudžiai tarpusavyje persipynę ir surišti įvairiomis cheminėmis medžiagomis.

Dažnai naudodami popierių mes net nesusimąstome apie jo sudėtį, gamybos subtilybes ir kilmę. Nors tikriausiai visi žinome, kad pagrindinė popieriaus gamybos sudėtinė dalis yra mediena.

Popieriaus atliekas – senus laikraščius, sąsiuvinius, popierinius maišelius, dėžutes nuo įvairių prekių, panaudotą vyniojamą popierių – galima perdirbti ir pagaminti naują, vėl naudoti tinkamą popierių. Per gamtos pamoką mokytoja Gražina Ruginienė su 5a, 5c ir 5d  klasių mokiniais iš senų laikraščių pagamino popierių. Patys atlikdami šią procedūrą, mokiniai susipažino ne tik su popieriaus perdirbimo technologija, bet ir su fizikiniu bei cheminiu medžiagų kitimu.

Ant pačių pagaminto popieriaus buvo piešiami piešiniai. Šie darbeliai eksponuojami gamtosauginės mokyklos parodoje bibliotekoje. Šios parodos tikslas – parodyti progimnazijos bendruomenei, kad antrines žaliavas  galima panaudoti dar kartą ir taip sumažinti atliekų kiekį, rūpintis atliekų rūšiavimu ir aplinkos tvarka bei švara.

Gamtos mokytoja Gražina Ruginienė

DABAR NARŠO